athlitikometopo.gr

ΣΤΗ ΛΕΣΒΟ,ΣΤΗ ΛΗΜΝΟ,ΣΤΗ ΧΙΟ,ΣΤΗ ΣΑΜΟ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΛΛΑΔΑ

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το weekend που μας πέρασε

Ο Μιχάλης Σμπόνιας για λογαριασμό του athlitikometopo.gr μάζεψε όλες τις εμφανίσεις από τους Έλληνες ποδοσφαιριστές του εξωτερικού και σας παρουσιάζει.

Κώστας Μανωλας: Αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι στην νίκη εναντίον της Crotone και ήταν μέτριος.

Δημήτρης Λημνιος: Παρακολούθησε από τον πάγκο το παιχνίδι εναντίον της Wolfsburg.

Νίκος Καρελης: Παρακολούθησε από τον πάγκο το παιχνίδι εναντίον της Utrecht

Παντελής Χατζηδιακος: Αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι κάνοντας κανονική εμφάνιση πάρα την ήττα με σκορ 2:1 από την Grönigen.

Τάσος Μπακασετας: Πέτυχε απο την άσπρη βούλα το μοναδικό τέρμα της ομάδας, απείλησε ακόμη κάποιες φορές την αντίπαλη εστία αλλά σε γενικές γραμμές μας έχει συνηθίσει σε πολύ καλύτερες εμφανίσεις.

Μανώλης Σιωπής. Για 63 λεπτά που βρέθηκε στο χορτάρι έγραψε πολλά χιλιόμετρα αλλά δεν βρέθηκε σε καλή μέρα.

Γιώργος Τζαβέλλας: Στα ίδια κυβικά και ο τρίτος Έλληνας της Alanyaspor κάνοντας ένα παιχνίδι που θα ήθελε γρήγορα να ξεχάσει καθώς πρόσφερε λίγα πράγματα παρ’όλο που αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι.

Απόστολος Βελλιος: Αγωνίστηκε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα χωρίς να καταφέρει να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Τάσος Αυλωνιτης: Πολύ καλός στον αέρα με σώστες τοποθετήσεις στην άμυνα του αλλά όχι πολύ αποτελεσματικός στο έδαφος. Μια μέτρια εικόνα για τον Έλληνας αμυντικό της Ascoli.

Τάσος Δωνης: Παρακολούθησε από τον πάγκο το παιχνίδι εναντίον της Pescara

Χαράλαμπος Λυκογιαννης: Μπήκε στο 83ο λεπτό του αγώνα καταφέρνοντας να βοηθήσει πολύ επιθετικά έστω κι αν αγωνίστηκε λίγο. Για αυτό είναι θετική η παρουσία του αριστερού μπακ της Cagliari.

Βασίλης Μπάρκας: Στην μοναδική στιγμή που έπρεπε να επέμβει δεν τα κατάφερε χωρίς όμως να έχει ευθύνη αφού δεν έφτασε την μπάλα όταν αυτή πέρασε παράλληλα από την εστία και ο αντίπαλος σκόραρε σε κενή εστία.

Γιάννης Μυστακιδης: Παρακολούθησε από τον πάγκο το παιχνίδι εναντίον της Maastricht.

Δημήτρης Νικολάου: Δεν χρειάστηκε ιδιαίτερα στην άμυνα του καθώς η ομάδα του απειλήθηκε ελάχιστα αφού είχε την υπέροχη σε ολο το παιχνίδι.

Λάζαρος Λάμπρου: Παρακολούθησε από τον πάγκο το παιχνίδι εναντίον του Ajax.

Δημήτρης Πελκας: Πολύ κακό παιχνίδι που δεν καταφέρει να προσφέρει σχεδόν τίποτα στην ομάδα του, βγαίνοντας από το γήπεδο στον 58ο λεπτό του αγώνα.

Zeca: Ο MVP του αγώνα καθώς τα έκανε κυριολεκτικά όλα στο χορτάρι. Μάλιστα πέτυχε και γκολ σε δεύτερο συνεχόμενο ανοίγοντας το σκορ του παιχνιδιού με όμορφη κεφαλιά ύστερα από κόρνερ. Άλλο ένα στοιχείο που ξεχώρισε ήταν οι μεταβιβάσεις του που πλησίασαν το 86%. Ίσως από τα καλύτερά του παιχνίδια για την φετινή σεζόν.

Λάζαρος Ροτα: Πολύ καλός στα αμυντικά του καθήκοντα καθώς οι αντίπαλοι του τα είχαν βρει σκούρα από την μεριά του αφού έβρισκε πολλούς τρόπους και τους σταματούσε. Επίσης κέρδισε πάρα πολλές μονομαχίες και στον αέρα ήταν το απόλυτο αφεντικό.

Γιάννης Ανέστης: Για άλλη ένα παιχνίδι ήταν από τους καλύτερους και όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί κρατοντας το 0 σε ολο το παιχνίδι κάτι που καταφέρνει για 4η φορά στα τελευταία 5 παιχνίδια.

Δημήτρης Σιοβας: Μέτριο βράδυ για τον αμυντικό της Huesca. Το μόνο στοιχείο που ξεχώρισε πολύ ήταν ότι ότι στον αέρα έχασε μόνο δύο φάσεις.

Παναγιώτης Ταχτσιδης: Ήταν αυτός που ξεχώρισε και ήταν ο κολώνα της ομάδας του στο κέντρο χάνοντας μόνο μια μονομαχία, βάζοντας στοπ με ποικιλίες στους αντιπάλους ενώ ήταν αυτός που καθόριζε τον ρυθμό του αγώνα με τις πετυχημένες μεταβιβάσεις του ενώ έχασε και δύο ευκαιρίες να πετύχει και ένα τέρμα

Στέλιος Κιτσιου: Καλός στα αμυντικά του καθήκοντα καθαρίζοντας αρκετές φάσεις αλλά στην επίθεση δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο σε αλλά παιχνίδια.

Κώστας Λάμπρου: Ούτε αυτός κατάφερε να βάλει σταματήσει τον Γιώργο Γιακουμακη αλλά κατάφερε με τις σταθερές του επεμβάσεις να βοηθήσει ώστε να έρθει η νίκη νε ανατροπή στα τελυταια λεπτά για την ομάδα του.

Γιώργος Γιακουμακης: Πρόσθεσε ένα άλλο ένα τέρμα στον λογαριασμό του αλλά δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στην νίκη.

Σεμπάστιαν Βασιλειάδης: Το ξεχωριστό στατιστικό είναι οι 4/4 πετυχημένες τριπλές, και δύο τελικές του προσπάθειες βρήκαν σε σώματα. Σε γενικές γραμμές κινήθηκε σε μέτρια νερα.

Ανδρέας Σαμαρης: Εκτός αποστολής για τον αγώνα εναντίον της Ferreira

Οδυσσέας Βλαχοδημος: Εξαιρετικός ήταν ο Έλληνας τερματοφύλακας της Μπενφίκα κάνοντας επεμβάσεις που έφεραν την νίκη στην ομάδα του. Η κορυφαία είναι στις αρχές του παιχνιδιού όταν από το 5μετρο έκανε διπλή επέμβαση, η πρώτη με τα πόδια και η δεύτερη με τα χέρια.

Γιώργος Κυριακόπουλος: Μπήκε στο 82ο λεπτό του αγώνα και δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του εναντίον της Ρόμα.

Ευθύμης Κουλουρης: Έμεινε εκτός αποστολής για το παιχνίδι εναντίον της Guingamp

Κωνσταντίνος Μαυροπανος: Νικητής στις περισσότερες μονομαχίες, στον αέρα ήταν ανίκητος, έβαζε πολλά στοπ στους αντιπάλους του ενώ κάποιες μεταβιβάσεις του βοήθησαν την επιθετική γραμμή της ομάδας του. Μια πολύ καλή εμφάνιση για τον Έλληνα επιθετικό που το έχει και ο ίδιος ανάγκη.

Βαγγέλης Παυλίδης: Μια μόνιμη προειδοποίηση ήταν για την αντίπαλη άμυνα αφού όταν βρισκόταν κοντά στο τέρμα, ήταν έτοιμος να σκοράρει και το κατάφερε στο 66ο λεπτό του αγώνα ύστερα από μια πολύ όμορφη προσωπική ενέργεια. Ήταν από τους λίγους που είχαν θετικό πρόσημο στην ήττα με 3:2 από την Fortuna Sittard

Βασίλης Λαμπρόπουλος: Παρακολούθησε από τον πάγκο το παιχνίδι εναντίον της Holstein Kiel