Λάρισα 6
Λαμία 2
Σάββατο 12/12/2020
ΑΕΛ- ΟΦΗ(0-1)

Το ταξίδι για την 12η αγωνιστική ξεκίνησε στην Λάρισα.Στο πρώτο παιχνίδι είδαμε ανατροπές ,ευκαιρίες ,αλλά και autogoal.
Στο πρώτο μέρος,είδαμε την Λάρισα να μην έχει ξεχάσει την ήττα της από τον Παναιτωλικό και,από την άλλη ο ΟΦΗ ήθελε να ξεχάσει την ήττα του από τον Απόλλωνα ,και αυτό φάνηκε στο παιχνίδι.Η εικόνα ,στο 1ο μέρος για τους “βυσσινί” ήταν κάκιστη ,ούτε καλή εμφάνιση ,ούτε φάσεις στην εστία του ΟΦΗ .Από την άλλη, ο ΟΦΗ είχε ευκαιρίες ,όπως με τον Σαρδινέρο στο 25′,αλλά και με τον Πινάκα ,στο 31′,όμως και στις δύο ευκαιρίες , ο Σωτηρίου απέκρουσε.
Στο δεύτερο μέρος ,οι “βυσσινί” ανέβηκαν και βελτιώθηκαν όσον αφορά τον στόχο ,δηλαδή την εστία των Κρητικών ,αλλά και οι Κρητικοί είχαν ευκαιρίες τους ,όμως οι Θεσσαλοί έβαλαν γκολ για τους Κρητικούς ,στο 58′ με autogoal του Σπαρβ ,και έτσι το ματς έληξε 0-1.
Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα Car.Gr(2-0)
Επιστροφή στη Λεωφόρο για τον Παναθηναϊκό , ο οποίος επέστρεψε δυνατός ,έπειτα από 2 συνεχόμενες νίκες ,και από την άλλη ο ΠΑΣ ήρθε Αθήνα ,με νίκη με την Λαμία.
Στο πρώτο μέρος ,οι πράσινοι ήταν πιο ανεβασμένοι από τον ΠΑΣ .Σε όλο το 1ο μέρος ,ο Παναθηναϊκός απειλούσε για να βάλει γκολ ,και το έκανε με πέναλτι ,στο 33′ με τον Βιγιαφάνιες ,και έτσι άνοιξαν το σκορ νωρίς,από την άλλη οι Ηπειρώτες δεν αντέδρασαν.
Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός ανέβασε τους ρυθμούς του κι κατάφεραν να βάλουν κι δεύτερο γκολ ,στο 59′ με τον Κανταλαπιέντρα ,κι έτσι έκαναν το 2-0,κια έτσι έληξαν το ματς εύκολα και γρήγορα.
131264020_3786666144725581_4819714597779235217_n.jp
Κυριακή 13/12/2020
Λαμία – Ολυμπιακός (0-6)
Στη Λαμία έγινε πανικός με γκολ,με κόκκινες κάρτες ,με ανακατατάξεις ,τι ΆΛΛΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ
Στο πρώτο μέρος ,είδαμε μια Λαμία που ήθελε να ξεχάσει την ήττα της από τον ΠΑΣ ,και έναν Ολυμπιακό ,που είχε το μυαλό του στο ντέρμπι της Τετάρτης ,αλλά είχε και ψυχολογία,γιατί κέρδισε τον Βόλο ,και πήρε και πρόκριση στους 32,του Europa League .Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε πολύ καλά για την Λαμία ,γιατί στο 13′ , ο Μπουχαλάκης έκανε την παρουσία του αισθητή ,και ,άνοιξε ,αλλά αυτό ήταν μόνο η αρχή ,γιατί μετά από μερικά λεπτά , ο M’Villa έκανε το 0-2 (34′).Και,εκεί που είπαν οι Λαμιώτες να ανεβάσουν ,πλάσαρε ο Μασούρας,κι πήρε την πάσα , ο Ελ Αραμπί και όπλισε για το 0-3 ,και έτσι το 1ο ημίχρονο έληξε 0-3.
Στο δεύτερο μέρος , η Λαμία αποφάσισε να ανεβάσει ρυθμούς ,έκανε κάποιες φάσεις ,αλλά ο Σα είχε κλείσει ρολά ,και έτσι το “κακό’ σερί για την Λαμία ,συνεχίστηκε με τον Ολυμπιακό να βάζει συνεχόμενα γκολ.Στο τελευταίο δεκάλεπτο , ο Ολυμπιακός ανέβασε περισσότερους ρυθμούς ,και έτσι στο 82′.ο Σουντανι εκτέλεσε το πέναλτι ,και έκανε το 0-4,πριν καλά -καλά να αποδεχτούν τι είχε γίνει οι Λαμιώτες ήρθε ,και άλλο γκολ με τον Ραντζέλοβιτσς να πλασάρει στον Κάιπερς ,στο 83′,και έκανε το 0-5.Μετά από 4 ‘λεπτά , ο Ανδρούτσος έδωσε στον Μασούρα και τελείωσε το ματς ,0-6.
Βόλος – Παναιτωλικός (0-0)
Ένα παιχνίδι με λίγες καλές φάσεις,αλλά και με 10 παίκτες οι Αγρινιώτες.
Στο πρώτο μέρος ,είδαμε έναν Βόλο , ο οποίος προσπαθοούσε να ξεχάσει την ήττα του ,από τον Ολυμπιακό ,από την άλλη ο Παναιτωλικός ήθελε να διπλασιάσει τις νίκες του.Στο 28′ , ο Παναιτωλικός έμεινε με 10 παίκτες ,αλλά έδειξε πείσμα και θάρρος και κράτησε το 0-0 για το 1ο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος, ο Βόλος απείλησε την εστία του Παναιτωλικού ,με πέναλτι,αλλά ο Μελίσσα είχε κατεβάσει ρολά,και,έτσι το ματς τελείωσε δίχως γκολ ,και δίχως ένταση .
Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΚ (3-4)
Στην Σμύρνη ,έπεφτε καταιγίδα από γκολ ,και από τις δύο ομάδες .
Στην αρχή του παιχνιδιού ,είχαμε τον Απόλλωνα που ήθελε να διπλασιάσει τις νίκες του ,και από την άλλη την ΑΕΚ που ήθελε πάση-θυσίας να ξεχάσει την ήττα της από τον Παναθηναϊκό ,και τον οριστικό της αποκλεισμό από το Europa League.Στο 6′ , η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Mitaj που πλάσαρε στον Ανσαριφάρντ ,και, έτσι έκανε το 0-1 ,μετά από 2′ λεπτά ,στο 8′ λεπτά ο Απόλλων ισοφάρισε με τον Φερνάντεθ.Μετά ,από 11′ λεπτά , ο Γκαρσία έκανε το 1-2 υπέρ της Ένωσης ,μετά από 4 λεπτά , στο 25′ πάλι ο Mitaj σέρβιρε στον Ανσαριφάρντ και έκανε το 1-3.
Στο δεύτερο μέρος , ο Απόλλωνας κατάφερε να μειώσει το σκορ ,με τον Κολ ,ο οποίος σέρβιρε στον Τσαμπούρη ,και έκανε το 2-3,μετά από 22 λεπτά , η ΑΕΚ έκανε το 2-4 με τον Τανκοβιτς που πλάσαρε στον Ολιβέιρα(88′).Στις καθυστερήσεις ,του ενενηντάλεπτού ,στο 90+4′ , ο σκόρερ του δεύτερου γκολ , ο Τσαμπούρης πλάσαρε στον Μπαξεβανίδης ,και έκανε το 3-4.
Άρης – ΠΑΟΚ(1-0)
Derby Θεσσαλονίκης ,με τα όλα του .
Στο ξεκίνημα του ντέρμπι , ο Άρης και ο ΠΑΟΚ είχαν ξεχάσει τι έκαναν και οι δύο ομάδες την προηγούμενη αγωνιστική,είχαν συγκεντρωθεί στο παιχνίδι ,και ήθελαν να δώσουν το 1000% των εαυτών τους .Οι ρυθμοί ξεκίνησαν να ανεβαίνουν πολύ από το 20 και μετά ,στο 40′ ο Bruno Gama άνοιξε το σκορ με πέναλτι ,και έβαλε φωτιά στο άδειο Κλεάνθης Βικελίδης.
Στο δεύτερο μέρος , ο ΠΑΟΚ ανέβασε τους ρυθμούς ,όπως και ο Άρης ,όμως ο ΠΑΟΚ ήταν να εκτελέσει 2 πέναλτι,αλλά το VAR δεν συμφώνησε με την αρχική απόφαση του διαιτητή,και ετσι το ματς – ντέρμπι έληξε 1-0 υπέρ του Άρη.
Δευτέρα 14/12/2020
Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος (2-0)
Επιστροφή στις καλές μέρες..
Στην αρχή του παιχνιδιού,ο Αστέρας είχε ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ ,και το έκανε με τον Κρέσπι ,στο 29′.Μετά, από αυτό το γκολ ο Ατρόμητος ανέβασε ρυθμούς ,αλλά τίποτα,και,έτσι το πρώτο μέρος του ματς έληξε 0-0.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρος , ο Ατρόμητος έκανε κάποιες φάσεις ,αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι.Από την άλλη, ο Αστέρας έκανε παραπάνω φάσεις ,από τον Ατρόμητο ,και αυτό τον έκανε να πεισμώσει περισσότερο ,τον Αστέρα και έτσι έκανε το 2-0 υπέρ του ,με τον Μπαράλες ,στο 85′,και έτσι το ματς εληξε 2-0.

Επιμέλεια:Έλενα Εμμανουηλίδου.