athlitikometopo.gr

ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΡΕΙΟ ΑΙΓΑΙΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε.

Του Μιχάλη Σμπόνια

Νίκος Καρελης: Μπήκε στο 60ο λεπτό του αγώνα και βοήθησε κυρίως στην κυκλοφορία της μπάλας κερδίζοντας παράλληλα κάποιες μονομαχίες.

Παντελής Χατζηδιακος: Μια κανονική εμφάνιση αφού κέρδισε τις περισσότερες μονομαχίες και απομάκρυνε τον κίνδυνο από την άμυνα του όποτε χρειάστηκε.

Τάσος Μπακασετας: Εξαιρετικός. Με δύο δικά του γκολ και με την γενική του παρουσία στο χορτάρι η Alanyaspor νίκησε το ντέρμπι της αγωνιστικής με σκορ 2:1. Θα μπορούσε να είχε πετύχει ακόμη ένα γκολ αν η μπάλα δεν σταματούσε στο δοκάρι και στον τερματοφύλακα. Έτσι αναδείχθηκε ο παίχτης τους αγωνιστικής!

Γιώργος Τζαβέλλας: Δύο φορές άτυχος αφού οι συμπαίκτες του δεν κατάφεραν να σκοράρουν ύστερα από τις τελικές πάσες του Έλληνα αμυντικού που στο συγκεκριμένο παιχνίδι είχε αναλάβει την οργάνωση από πίσω κάνοντας το εκπληκτικά και σχεδόν αλάνθαστος.

Μανώλης Σιώπης: Ήταν παντού! Έγραψε πολλά χιλιόμετρα και βοηθούσε σε όλες τις γραμμές του γηπέδου με πολλά κοψίματα και πολλές σωστές μεταβιβάσεις. Μάλιστα βρέθηκε στην ομάδα της εβδομάδας.

Χαράλαμπος Λυκογιαννης: Παρασύρθηκε από την μέτρια εικόνα της ομάδας του και δεν κατάφερε να είναι από τους λίγους θετικούς πρωταγωνιστές. Το μόνο πολύ θετικό ήταν πως έχασε μόνο μια προσωπική μονομαχία.

Δημήτρης Νικολάου: Μπήκε στο 58ο λεπτό του αγώνα και αυτόματα η άμυνα της Εμπολι έγινε πολύ καλύτερη αφού καθάρισε όλες τις φάσεις ενώ στκν αέρα ήταν ανίκητος.

Ζεκα: Για άλλο ένα παιχνίδι ήταν απο τους θετικους του αγώνα καθώς βρισκόταν παντού. Στις μεταβιβάσεις είχε ένα ποσοστό επιτυχίας κοντά στο 94%, κέρδισε πολλά φάουλ, έγραψε για άλλη μια φορά πολλά χιλιόμετρα, κέρδισε τις περισσότερες μονομαχίες και απομάκρυνε πολλές φορές τον κίνδυνο.

Δημήτρης Πελκας: Μια αρκετά καλή παρουσία χωρίς όμως να παίρνει τις απαραίτητες βοήθειες από τους συμπαίκτες του. Ήταν ο μοναδικός που έφτιαχνε και τελείωνε φάσεις συχνά για 71 λεπτά όπου και αντικαταστάθηκε.

Γιώργος Μασούρας: Μια βράδυα που θα θέλει να ξεχάσει γρήγορα καθώς ήταν από τους αρνητικούς πρωταγωνιστές του γηπέδου με αποκορύφωμα να κάνει το πέναλτι που οδήγησε στο 2:0. Κάπως έτσι βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στέφανος Ευαγγέλου: Μια κανονική εμφάνιση που πληγώθηκε όμως από την γενική αμυντική λειτουργία της ομάδας του και έτσι δεν κατάφερε να δώσει περισσότερα.

Λάζαρος Ροτα: Τα έβγαλε εις πέρας όποτε χρειάστηκε από την μεριά του, κερδίζοντας πολλές μονομαχίες αλλά στο επιθετικό κομμάτι δεν ήταν αυτός που έχουμε συνηθίσει.

Γιάννης Γελιος: Σε μια πολύ άσχημη βράδυα για εκείνον το μόνο θετικό που κρατάει είναι η νίκη της ομάδας του αφού σε κανένα από τα 2 γκολ που δέχθηκε δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Στέφανος Κιτσιου: Έδωσε την ασίστ για το 2:2 αλλά στην άμυνα του ήταν αρκετά ασταθής.

Κώστας Μανωλας: Ακόμη μια καλή εμφάνιση των τελευταίων ημερών καθώς έκοψε σχεδόν όλες τις φάσεις και στην δημιουργία του παιχνιδιού βοήθησε πάρα πολύ. Το ποσοστό των πετυχημένων μεταβιβάσεων πλησιάζει το 92% ενώ έχασε μόλις δύο μονομαχίες.

Παναγιώτης Ταχτσιδης: Κέρδισε πάρα πολλές μονομαχίες, πολλά φάουλ έδιωξε πάρα πολλές φορές τον κίνδυνο, έγραψε πολλά χιλιόμετρα απείλουσε και την αντίπαλη εστία αλλά το γκολ δεν ήρθε. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Έλληνα μέσο ο οποίος κρατούσε μόνος του το κέντρο της Lecce.

Κώστας Λάμπρου: Άτυχος ήταν ο Έλληνας τερματοφύλακας αφού στο πρώτο γκολ που δέχθηκε δεν έφτασε την μπάλα ενώ στο δεύτερο όπως πήγε να απομακρύνει η μπάλα βρήκε στο αντίπαλο επιθετικό και κατέληξε στα δίχτυα.

Ταξιάρχης Φούντας: Ο αντίπαλος τερματοφύλακας του στερούσε συνέχεια το γκολ ενώ σε μια πολύ όμορφη ασίστ που έδωσε σε συμπαίκτη του η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Επίσης δεν του δόθηκε ένα πέναλτι. Ήταν ο μοναδικός θετικός πρωταγωνιστής σε ένα πολύ άσχημο παιχνίδι για την ομάδα του.

Σεμπάστιαν Βασιλειάδης: Μέτριο βράδυ για τον Έλληνα μέσο. Βοήθησε αρκετά στην άμυνα αλλά στην έκθεση δυσκολευόταν αρκετά. Από τα θετικά είναι οι πολλές μονομαχίες που κέρδισε.

Ανδρέας Σαμαρης: Μπήκε στο γήπεδο αφού είχε κριθεί το παιχνίδι και έτσι αρκέστηκε στο να μοιράζει την μπάλα.

Γιώργος Κυριακόπουλος: Μέτριο ο Έλληνας ποδοσφαιριστής και ο λόγος ήταν ότι το παιχνίδι παιζόταν περισσότερο από την απέναντι πλευρά.

Γιώργος Γιακουμακης: Δεν κατάφερε να απειλήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το άσχημο όμως είναι πως τραυντηστηκε στιν αυχένα ύστερα από σύγκρουση με τον Uroš Spajić και αποχώρησε ως αναγκαστική αλλαγή στο 53ο λεπτό του αγώνα. (Στο αγώνα κυπέλλου είναι εκτός αποστολής λόγω του τραυματισμού και δεν έχει γίνει γνωστό ποτέ θα επανέλθει στην δράση).

Κωνσταντίνος Μαυροπανος: Αρκετά καλός ο Έλληνας σέντερ μοαξα που ακόμα προσπαθεί να βρει τα πατήματα του. Καθάρισε πολλές φάσεις, κέρδισε αρκετές μονομαχίες ενώ απείλησε 2 φορές και αντίπαλη εστία χωρίς να καταφέρει να σκοράρει.

Βαγγέλης Παυλίδης: Έδωσε την ασίστ στο μοναδικό γκολ για την Willem, δημιούργησε 2 μάγκες ευκαιρίες χωρίς να έχουν την κατάληξη που θα ήθελε και κέρδισε πάρα πολλές μονομαχίες. Ήταν από τους λίγους που έκαναν κάποια πράγματα στκν αγωνιστικό χώρο για την ομάδα του.

Θάνος Πετσος: Σκόραρε ένα εκπληκτικό γκολ ακρετα μέτρα εκτος της περιοχής κόντρα στην πρώην ομάδα του ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2:0. Παρ’όλα αυτά δεν κατάφερε να κάνει πολλά με αποτέλεσμα να βγει στο 55ο λεπτό του αγώνα.