Κατηγορίες
ΔΙΕΘΝΗ - ΣΤΟΙΧΗΜΑ

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Toυ Μιχάλη Σμπόνια:

Ταξιάρχης Φούντας (Rapid Wien): Σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο κατάφερε να είναι από τους διακρυθεντες τους γηπέδου, κυκλοφορόντας σωστά την μπάλα, φτιάχνοντας πολλές φάσεις για τους συμπαικτες του, απειλώντας συχνά, πετυχημένες ατομικές προσπάθειες, πολλά κερδισμένα φάουλ και στο 20ο λεπτό με μια γλυκιά σέντρα έδωσε έτοιμο γκολ τον συμπαίκτη του. Μάλιστα βρίσκεται και στην καλύτερη ομάδα της εβδομάδας.

Παντελής Χατζηδιακος (Alkmaar): Σε ένα απολαυστικό παιχνίδι ο Έλληνας σέντερ μπακ κατάφερε να ξεχωρίσει θετικά καθώς καθάρισε πάρα πολλές φάσεις, οι οι πετυχημένες του μεταβιβάσεις αγγίζουν το 95%. Στις μακρινές μεταβιβάσεις ήταν άριστος καθώς όλες ήταν πετυχημένες (5/5). Επίσης κατάφερε να περιορίσει πολύ τον Βαγγέλη Παυλίδη.

Τάσος Μπακασετας (Alanyaspor): Για άλλη μια φορά έκανε εξαιρετική εμφανίσεις έχοντας 12/13 πετυχημένες μακρινές μεταβιβάσεις, 93% ποσοστό επιτυχίας σε όλες τις μεταβιβάσεις. Αλλά δεν σταμάτησε εκεί καθώς δημιούργησε δύο μεγάλες ευκαιρίες που οι συμπαίκτες του δεν εκμεταλλεύτηκαν.

Μανώλης Σιωπής (Alanyaspor): Έγραψε ξανά πολλά χιλιόμετρα, κέρδισε σχεδόν όλες τις μονομαχίες μαζί με πολλά φάουλ, έβγαζε από την δύσκολη θέση την άμυνα του και οι μεταβιβάσεις του ήταν εξαιρετικές έχοντας 95% και 4/5 πετυχημένες στις μακρινές μεταβιβάσεις.

Γιώργος Τζαβέλλας (Alanyaspor): Ένα συνηθισμένο παιχνίδι από τον Έλληνα κεντρικό αμυντικό που έβαλε κάποια στοπ στους αντιπάλους του ενώ στο οργανωτικό κομμάτι ήταν αρκετά καλός κοιτάζοντας σωστά την μπάλα.

Χαράλαμπος Λυκογιαννης (Cagliari): Πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Δεν έμεινε όμως εκεί. Όλη η αριστερή πλευρά του ανήκε καθώς έκανε ότι ήθελε ειδικά στο επιθετικό κομμάτι. Επίσης δημιούργησε μια ευκαιρία που δεν την εκμεταλλεύτηκαν οι συμπαίκτες του ενώ στην ακριβές μονομαχίες έχασε μόλις μια. Από του διακρυθεντες του αγώνα.

Στέλιος Κιτσιου (Ankaragücü) : Αναδείχθηκε ο καλύτερος παίχτης της ομάδας του καθβς κέρδισε 14 (!) μονομαχίες, κέρδισε πολλά φάουλ, είχε 100% επιτυχία στις ατομικές προσπάθειες (3/3) ενώ με σωστά τάκλιν έκοβε τις αντεπιθέσεις των αντιπάλων του. Ένας μόνιμος κίνδυνος στο επιθετικό κομμάτι και ανίκητος στο αμυντικό.

Ζεκα (København): Ένα συνηθισμένο παιχνίδι από τον Έλληνα μέσο γράφοντας πολλά χιλιόμετρα, κερδίζοντας σχεδόν ολες τις μονομαχίες στο έδαφος, 100% επιτυχία στις τριπλές, 4/6 μακρινές επεμβάσεις και ταυτόχρονα καθάριζε πολλές φάσεις με όλους του νομικούς τρόπους.

Δημήτρης Πελκας (Fenerbahçe): Ο μόνος που ξεχώρισε θετικά ήταν ο Έλληνας μεσοεπιθετικός αφού απειλούσε πολύ συχνά, έφτιαχνε φάσεις, έπαιρνες σώστες ατομικές προσπάθειες και σκόραρε το μοναδικό τέρμα για την Fenerbache ισοφαρίζοντας προσωρινά τον αγώνα. Μάλιστα βρέθηκε στην ομάδα της αγωνιστικής.

Οδυσσέας Βλαχοδημος (Benfica): Με 3 σωτήριες και πολύ δύσκολες επεμβάσεις η Μπενφίκα κατάφερε να πάρει τους 3 βαθμούς. Η κορυφαία του ήταν στο 62ο λεπτό του αγώνα όταν έβαλε 2 στοπ ένα σε τετ α τετ και στην συνέχεια κοντά εκτός τέρματος πρόλαβε να γύρισε και σε αντίθετη κίνησή με την μπάλα και σε πολύ κοντινή απόσταση κατάφερε και την έστειλε κόρνερ.

Ανδρέας Σαμαρης (Benfica): Μπήκε στο 82ο λεπτό του αγώνα και αρκέστηκε στο να μοιράζει σωστά την μπάλα αλλά για τα λεπτά που βρισκόταν στο χορτάρι κέρδισε πολλές μονομαχίες στον αέρα.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Sassuolo): Μόλις μπήκε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μίλαν δυσκολευόταν πολύ να γίνει επικίνδυνη από την μεριά του Έλληνα ποδοσφαιριστή καθώς με κοινωνικές επεμβάσεις και σωστές τοποθετήσεις ανεκοπτε τις αντεπιθέσεις τους. Επίσης επιθετικά ήταν εξαριετικος καθώς δημιούργησε φάσεις, πήρε ατομικές ενέργειες, οι μεταβιβάσεις του ήταν εξαιρετικές έχοντας σχεδόν 95% επιτυχίας και έχασε ελάχιστες μονομαχίες.

Χρήστος Δωνης (Reims): Μπήκε στο 53ο λεπτό του αγώνα κάνοντας την κυκλοφορία της μπάλας καλύτερη χωρίς ωστόσο να πάρει πρωτοβουλίες.

Δημήτρης Νικολάου (Empol): Λίγα πράγματα από τον Έλληνα αμυντικό που το μόνο ξεχωριστό στοιχείο ήταν οι πολλές μονομαχίες που κέρδιζε στον αέρα.

Γιάννης Μασούρας (Gornik Zabrze): Ξανά αξιοπρεπέστατη παρουσία είχε ο Έλληνας μπακ-χαφ γράφοντας πολλά χιλιόμετρα βοηθοντας πολύ στην άμυνα και στην επίθεση με τις μεταβιβάσεις και τις ατομικές του ενέργειες.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Hajduk Split): Ισοφάρισε προσωρινά το παιχνίδι σε 2:2 και έδινε μόνος του μάχες στην επίθεση της ομάδας του χωρίς να έχει την ιδιαίτερη βοήθεια από τους συμπαίκτες του.

Αλέξανδρος Κατράνης (Hatayspor): Αρκετά καλή εμφάνιση από τον Έλληνα αριστερό μοαξα γράφοντας πολλα χιλιόμετρα, κερδίζοντας τις περισσότερες μονομαχίες βοηθώντας ταυτόχρονα στην επίθεση.

Δημήτρης Σιοβας (Huesca): Παρασύρθηκε από την άσχημη βραδυά της ομάδας του κάνοντας κι εκείνος κάποια λάθη που έφερναν σε δύσκολη θέση την ομάδα του.

Παναγιώτης Ταχτσιδης (Lecce): Μοίραζε την μπάλα σωστά κέρδισε και τις περισσότερες μονομαχίες αλλά μπόρεσε να δώσει το κάντο παραπάνω στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Κώστας Μανωλας (Napoli): Μπήκε στο 55ο λεπτό του αγώνα και η άμυνα της ομάδας του είχε περισσότερη σταθερότητα και σιγουριά καθώς με τις σώστες τοποθετήσεις του έκοβε τις φάσεις και κέρδισε σχεδόν ολες τις μονομαχίες στο έδαφος. Επίσης βοήθησε πολύ στο οργανωτικό μέρος έχοντας 95% σώστε μεταβιβάσεις και 100% στις μακρινές έχοντας 6/6 πετυχημένες.

Κώστας Λάμπρου (Waalwijk): Άσχημο βράδυ καθώς πολλές φορές προδόθηκε από την άμυνα του και έτσι ήρθαν τα 4 γκολ που δέχθηκε. Με διαφορά το χειρότερο του παιχνίδι μέχρι σήμερα στην Waalwijk.

Γιώργος Γιακουμακης (VVV-Venlo): Δεν μπορούσε να συνεργαστεί με τους συμπαίκτες του με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Παρ’όλα αυτά μπόρεσε και βοήθησε αρκετά στην άμυνα του καθώς γυρνούσε πίσω και έβαζε πολλά στοπ. Μάλιστα κέρδισε σχεδόν ολες τις μονομαχίες και στα δύο μισά του γηπέδου.

Βαγγέλης Παυλίδης (WillemII): Δεν μπορούσε να κάνει πολλά καθώς τον μάρκαρε πολύ σωστά ο Παντελής Χατζηδιακος.