![](https://athlitikometopo.gr/wp-content/uploads/2023/03/image_editor_output_image2118912364-1678286486302-1024x725.jpg)
Τη νίκη με 2-0 κόντρα στον αξιόμαχο Αιγέα Πλωμαρίου πήρε ο Αιολικός στο Πλωμάρι.
Η ομάδα της Μυτιλήνης βρήκε δύο γκολ στο δεύτερος μέρος, με τον Αιγέα να στέκεται όρθιος στο πρώτο ημίχρονο με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στη λευκή ισοπαλία.
Στο 61′ ο Καρλίτος από ασίστ του Μούκα έκανε το 0-1, με το Βαγγέλη Μακρή έναν από τους μόνιμους σκόρερ της ομάδας εφέτος να κάνει το τελικό όπως αποδείχθηκε 0-2 ύστερα από ασίστ του Στεφανοβιτς στο 70′.
Ο Αιολικός προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Λέσβου εκεί όπου βρίσκονται ήδη ο Αετός Λουτρών, ο Όλυμπος Αγιάσου και η Φίλια.